• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

Patelių kastravimo chirurginės technikos. Laparoskopija.


OHE

Patelėms kastracija atliekama siekiant išvengti rujos ir nepageidaujamo šuningumo. Kiti operacijos privalumai yra piometros (pūlingo gimdos uždegimo), kiaušidžių ir gimdos navikų prevencija. Yra įrodyta, kad patelių kastravimas jauname amžiuje (iki pirmos arba iki antros rujos) ženkliai sumažina pieno liaukų navikų atsiradimo riziką. Atlikus kastraciją sumažėja hormonų svyravimas, kuris gali būti kliūtis gydant diabetą ar epilepsiją. Tačiau kokią chirurginę techniką rinktis? Apie laparoskopiją pasakoja LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vet.gydytoja - rezidentė Gintarė Žiūkaitė.

Neveislinėms kalytėms kastraciją rekomenduojama atlikti iki pirmos rujos, grynakraujėms, priklausomai nuo veislės dydžio, – tarp pirmos ir antros rujos. Na, o jeigu praleidote rują, kastraciją galima atlikti praėjus 2 mėnesiams po rujos.

Patelių kastracija gali būti atliekama dviem būdais. Ovariohisterektomija yra kiaušidžių ir gimdos chirurginis pašalinimas. Šiuo metu, dėl privalumų, tokių kaip: mažesnis pjūvis, silpnesnis audinių traumavimas, trumpesnis operacijos ir bendrosios anestezijos laikas, dažniau taikoma ovarioektomija – chirurginis kiaušidžių pašalinimas. Pasitaiko spekuliacijų, kad po ovarioektomijos patelėms išlieka piometros rizika, bet tai nėra tiesa, nes pūlingo gimdos uždegimo susiformavimui reikalingas endogeninis arba egzogeninis progesteronas. Gimdos navikai kalėms taip pat pasitaiko retai (0,03proc.) ir 90 proc. jų būna gerybinės liomiomos.
Kaip alternatyvą atviram kastracijos būdui rekomenduojama rinktis laparoskopinę ovarioektomiją. Tai yra minimaliai invazyvus chirurginis metodas, pasižymintis daugybe privalumų. Laparoskopiškai kastracija atliekama per du arba tris nedidelius (nuo 5 mm iki 10 mm) pjūvius. Operacijos metu audiniai yra minimaliai traumuojami. Kamera apžiūrimi ne tik patelės lytinės sistemos, bet visi pilvo ertmės organai, pastebėjus pakitimų galimą paimti audinių biopsiją histopatologiniam tyrimui. Operacija atliekama saugiai, kadangi ekrane matomas 10 kartų padidintas kraujagyslių vaizdas, o jų koaguliavimui naudojamas patikimas elektroninis prietaisas. Operacija atliekama greičiau lyginant su atviru kastracijos būdu, o tai reiškia, kad paciento bendroji anestezija trunka trumpiau. Dėl minimalaus audinių traumavimo gyvūnui sukeliama mažiau skausmo. Kalytėms po laparoskopinės kastracijos nereikalinga intensyvi priežiūra, todėl praėjus kelioms valandoms po procedūros, pacientės atiduodamos šeimininkams. Patelės operuotos laparoskopiškai greičiau grįžta į įprastą fizinį aktyvumą, joms yra mažesnė pooperacinės išvaržos rizika. Po laparoskopinių operacijų pasiekiamas maksimaliai geras kosmetinis rezultatas.

Vienas iš nepageidaujamų kastracijos poveikių gali būti nutukimas, tačiau tai priklauso nuo gyvūno savininko ir augintinio fizinio aktyvumo, šėrimo įpročių. Labai retais atvejais kai kurioms kalėms pasitaiko šlapimo nelaikymas, padidėja osteosarkomos, hemangiosarkomos rizika.

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !