• Šuo

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • kiaulytė

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • Šuo.Katė

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

COVID-19. Ar šis virusas pavojingas augintiniams?


Kas yra koronavirusas?

Koronavirusai yra didelė virusų grupė, kuriai priklauso įvairių gyvūnų rūšių ir žmonių virusai, panašūs savo struktūra, tačiau yra skirtingi.
Šiuo metu protrūkį sukėlęs naujas virusas SŪRS-CoV-2019 priklauso būtent koronovirusų genties virusams, kuris sukelia sunkų ūmų respiratorinį sindromą žmonėms COVID-19.

Kaip plinta koronavirusas SŪRS-CoV-2019?

Virusas plinta su per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Virusu galima užsikrėsti ir per gleivines, liečiant akių, burnos, nosies gleivines virusu užterštomis rankomis.
Tyrimais nustatyta, kad virusas aplinkoje, ant paviršių gali išlikti gyvybingas nuo kelių valandų iki kelių dienų, priklausomai nuo aplinkos veiksnių. Todėl rekomenduojama kuo dažniau plauti rankas ar atlikti rankų antiseptiką po kontakto su dažnai liečiamais paviršiais (viešo naudojimo patalpose), gyvūnais.

Ar gyvūnai augintiniai gali užsikrėsti COVID-19 infekcija?

Paskutiniai moksliniai tyrimai rodo, kad gyvūnai augintiniai (šunys, katės) neserga COVID-19 infekcija, tačiau neatmetama galimybė, kad jie gali būti platintojai.
2020 m. vasario 27 d. paskelbta informacija, kad Honkonge gyvenačių ir užsikrėtusių COVID-19 virusine infekcija žmonių, augintinis, yra silpnai teigiamas šio viruso atžvilgiu. 17 metų Pomeranijos špico nosies ir burnos ėminių tyrimai parodė „silpnai teigiamą“ rezultatą, o išmatų tyrimai buvo neigiami. Kovo 5 dieną pakartotų tyrimų rezultatai taip pat parodė „silnai teigiamą“ rezultatą. Gyvūnas yra karantinuojamas nuo šeimininkų ir aplinkos. Šis gyvūnas neserga, nėra jokių klinikinių ligos požymių. Paskutiniais duomenimis yra karantinuojami du šunys dėl COVID-19, tačiau antrojo rezultatai dėl šio viruso yra neigiami.
Šiuo metu nėra jokių tyrimais pagrįstų rezultatų, kad gyvūnai augintiniai užsikrečia COVID-19 virusu ir ar jie gali būti rezervuariniais gyvūnais. Atliekami tolimesni moksliniai tyrimai.

Ką turi žinoti augintinio šeimininkas?

Po kontakto su gyvūnu kruopščiai plauti rankas. Neleiskite gyvūnui miegoti jūsų lovoje, nesinaudokite bendrais indeliais, rankšluosčiais, antklodėmis ar kt. Venkite artimo kontakto.
Jei užsikrėtėte COVID-19, tuomet gyvūno priežiūrą pavesti kitam šeimos nariui arba rūpindamiesi dėvėkite veido kaukę ir venkite artimo kontakto su gyvūnu. Jei Jums patvirtintas COVID-19, būtinai informuokite apie tai atsakingus asmenis, kad turite namuose augintinių.

Ar gyvūnai augintiniai serga koronavirusine infekcija?

Taip, tiek šunys, tiek katės gali užsikrėsti ir sirgti koronavirusinėmis infekcijomis, tačiau šie virusai yra specifiniai gyvūnų rūšiai ir kiti gyvūnai ar žmonės jais neužsikrečia. Aptinkami tiek kvėpavimo takus, tiek virškinamąjį traktą pažeidžiantys koronavirusai. Dažniausiai gyvūnai serga lengva ligos forma ir pasveiksta.

Kaip galima diagnozuoti koronavirusinę infekciją gyvūnams?

Koronavirusines infekcijas diagnozuoti padeda imunologiniai ir genetiniai tyrimai. Praktikoje diagnostikai gali būti naudojami greitieji testai antikūniams ar antigenams nustatyti, tačiau diagnozuojant ligą būtina vertinti klinikinius požymius ir tyrimų rezultatus kompleksiškai.

Ar yra gydymas gyvūnams nuo koronavirusų?

Specifinio gydymo nuo koronavirusinių infekcijų nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Priklausomai nuo gyvūnų sveikatos būklės, gretutinių ligų bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas, dažniausiai gyvūnai pasveiksta.

Ar yra vakcina nuo koronavirusų augintiniams?

Šunims ir katėms nuo koronavirusų efektyvios vakcinos nėra. Tačiau gyvūnai yra vakcinuojami nuo kitų užkrečiamųjų kvėpavimo ir virškinamojo trakto ligų, kurios plinta gyvūnų tarpe ir sukelia net gyvybei pavojingas ligas.

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !