• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

Šaltakraujų gyvūnų mitybos ir priežiūros ypatumai


Dar visai neseniai retas žmogus namuose laikydavo kokį nors kitą gyvūną nei katę ar šunį. Tačiau situacija greitai keitėsi ir šiai dienai veterinarijos klinikoje galima sutikti ne tik šunis ar kates bei triušius, bet ir daug egzotiškesnių gyvūnų, tokių kaip įvairūs driežai, vėžliai net ir gyvatės! Daugėja ir žinių apie šiuos gyvūnus bei šioje srityje besispecializuojančių veterinarijos gydytojų! Šįkart apie roplių mitybos ir priežiūros ypatumus papasakos veterinarijos gydytoja Martyna Daunytė, kuri specializuojasi egzotinių gyvūnų gydyme!
,,Ropliai yra įvairi ir plati stuburinių gyvūnų grupė, kuri Žemėje egzistuoja jau milijonus metų ir yra gerai prisitaikiusi prie įvairių ekosistemų. Šiai klasei priklauso driežai, krokodilai, vėžliai ir, žinoma, praeities dinozaurai. Juos galime aptikti beveik visame pasaulyje, išskyrus Antarktidos žemyną, kuris garsėja itin atšiauriu ir nepalankiu klimatu. Vienas bendras dalykas siejantis skirtingas roplių rūšis yra jų termoreguliacijos ypatumai: šie gyvūnai yra šaltakraujai, todėl jų kūno temperatūra priklauso nuo aplinkos temperatūros. Kiekvienas roplys turi skirtingus mitybos ir priežiūros poreikius, tačiau egzistuoja keletas bendrų faktorių, kuriuos ir aptarsime šiame tekste.
Optimali roplių priežiūra apima holistinį požiūrį, taikomą tiek jų gyvenamajai vietai, tiek mitybos reikalavimams. Norint suprasti konkrečius skirtingos roplių rūšies poreikius, svarbu atsižvelgti į tokius veiksnius kaip dydis, elgsena ir natūrali buveinė. Tik žinant šią informaciją bus galima parinkti tinkamo dydžio terariumą, kuriame būtų užtektinai vietos gyvūno judėjimui ir natūraliai elgsenai. Vienas svarbiausių dalykų įrengiant buveinę yra tinkamo substrato parinkimas. Skirtingos roplių rūšys gerai auga skirtingo tipo substratuose, todėl svarbu pasirinkti tokį, kuris imituoja jų natūralią aplinką. Tai ne tik prisideda prie jų fizinės gerovės, bet ir skatina natūralų elgesį, pavyzdžiui, ropojimą ar kasimą. Žinoma, jei gyvūnas turi polinkį skanauti savo substratą, tuomet reikalingos terariumo korekcijos siekiant išvengti svetimkūnių atsiradimo virškinimo trakte. Aptvare reikalingos slėptuvės ir laipiojimo konstrukcijos, kad būtų galima imituoti jų natūralios buveinės įvairovę. Taip ne tik užtikrinama fizinė bet ir protinė stimuliacija. Taip pat reikėtų nepamiršti ir temperatūrinio gradiento aptvare, kad roplys galėtų judėti tarp šiltesnių ir vėsesnių zonų. Daugumai roplių rūšių yra svarbu užtikrinti tinkamą apšvietimą naudojant UVA/UVB spinduliuotės lempas, kurių stiprumas parenkamas kiekvienai gyvūno rūšiai atskirai. Svarbu nepamiršti, kad jos turi būti keičiamos kas 6 mėnesius, nes vėliau spinduliuotės efektyvumas mažėja. Be to, reikėtų stebėti ir kontroliuoti drėgmės lygį, nes jis gali turėti didelės įtakos roplio sveikatai. Aptvaras turi būti valomas reguliariai, kad jame nesikauptų kenksmingos bakterijos ir būtų užtikrinta higieniška gyvenamoji erdvė.
Ropliams tinkamų sąlygų kūrimas apima ne tik gyvenamąją aplinką, bet ir tinkamą mitybą. Pereinant prie šio aspekto, labai svarbu suprasti tai, jog skirtingų rūšių gyvūnai turi skirtingus poreikius, o jų racioną lemia tokie veiksniai kaip amžius, dydis ir reprodukcinė būklė. Taip pat kiekvienas roplys minta skirtingai priklausomai ir nuo jų gyvenamojo arealo, todėl siekiant užtikrinti geriausias sąlygas savo žvynuotajam kompanionui reikėtų stengtis, kad jų mityba būtų gerai subalansuota ir atitiktų rūšies poreikius. Gyvi vabzdžiai, daržovės ir vaisiai dažnai sudaro roplių mitybos pagrindą. Tačiau egzistuoja ir mažais žinduoliais ar kitais stuburiniais gyvūnais mintantys ropliai. Svarbu, kad kiekvieno maitinimo metu maistas būtų šviežias ir aukščiausios kokybės. Priklausomai nuo roplio rūšies ir amžiaus jis gali būti maitinamas kasdien, kas kelias dienas ar net kartą į mėnesį. Taip pat reikėtų nepamiršti ir to, kad kai kurių roplių mitybos racionas kinta ir jiems senstant. Pavyzdžiui, vyresni vandens vėžliai turėtų gauti didesnį žalumynų ir mažesnį gyvūninės kilmės baltymų kiekį, nei jaunesni rūšies atstovai. Taip pat kai kurioms rūšims gali reikėti papildų su vitaminais ir mineralais. Labai svarbu siūlyti įvairų maistą ir užtikrinti šviežią vandenį terariume, kad gyvūnai gautų visų būtinų maistinių medžiagų bei išvengtų su mityba susijusių sveikatos problemų.
Ropliai yra nuostabūs gyvūnai, savo ilga gyvenimo trukme lenkiantys daugelį mums įprastų augintinių, o jų populiarumas tarp augintojų tik didėja. Tačiau svarbu nepamiršti ir to, kad jų sveikata ir gerovė labai glaudžiai susijusi su tinkamomis laikymo sąlygomis ir mityba. Norint stebėti roplių sveikatą ir atitinkamai koreguoti jų mitybą, būtini reguliarūs vizitai pas veterinarijos gydytoją, kuris gali pateikti vertingų įžvalgų ir patarimų, pritaikytų unikaliems roplio poreikiams. Tik kuriant optimalias roplio buveines, suprantant ir tenkinant konkrečius poreikius bus užtikrinama jo sveikata, laimė ir ilgaamžiškumas‘‘.

large_story_1668697369241-01.jpeg
large_dsc_1233-01.jpeg

Jei jūs auginate roplį ir reikalinga veterinarijos gydytojo konsultacija profilaktikos ar gydymo tikslais, registruokitės vizitui telefonu: +37062078353.

Būkite sveiki!

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !