• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

Tiesa ir mitai apie laparoskopines pilvo organų operacijas


Kokiais mitais apipintos laparoskopinės pilvo organų operacijos, pasakoja LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkių gyvūnų klinikos veterinarijos gydytoja - rezidentė Gintarė Žiūkaitė.

Pagrindinis mitas, su kuriuo veterinarijos gydytojai – chirurgai susiduria, yra susijęs su kalyčių kastracija. Kastraciją galima atlikti dviem būdais, tai yra renkantis ovariohisterektomiją arba ovarioektomiją. Ovariohisterektomija yra chirurginis kiaušidžių ir gimdos pašalinimas, o ovarioektomija yra tik kiaušidžių chiruginis šalinimas. Europoje, dėl mažesnio sveikų audinių traumavimo, jau ilgus metus rekomenduojamas kastracijos būdas yra ovarioektomija. Visgi, mūsų mylimi klientai – augintinių savininkai yra įsibaiminę, kad atliktus ovarioektomiją jų kalytei gali pasireikšti piometra arba gimdos navikai. Tai yra nepagrįsti mitai, kuriuos neigia mūsų kolegų, veterinarijos gydytojų atlikti moksliniai tyrimai, todėl konsultacijų prieš operacijas metu apie tai visuomet stengiamės edukuoti savo klientus.
Cistinės endometriumo hiperplazijos (CEH) – piometros kompleksas yra antrinė būklė, pasireiškianti dėl lėtinio hormonų poveikio gimdai. Šiuo metu turimi tyrimų rezultatai teigia, kad kiaušidžių išskiriamas hormonas progesteronas, veikdamas gimdą, lemia imuninės sistemos nusilpimą, gimdos kaklelio užsivėrimą ir padidėjusią endometriumo sekreciją, tai reiškia cistinės endometriumo hiperplazijos pasireiškimą (CEH). Dėl CEH susidaro palankios sąlygos pūlingam gimdos uždegimui, kurį lemia dažniausiai Escherichia coli sukelta kylančioji infekcija. Yra žinoma, kad progesteroną išskiria kiaušidės, todėl atlikus jų chirurginį šalinimą – ovarioektomiją piometros rizikos nelieka.
Gimdos navikai kalytėms pasitaiko labai retai ir dažniausiai tai yra gėrybinės liomiomos. Moksliniai tyrimai rodo, kad kalytėms gimdos navikai sudaro tik 0,03 proc. visų galimų navikų ir tik 0,1 proc. šių navikų yra piktybiniai. Todėl apibendrinus tyrimų rezultatus yra daroma išvada, kad kalytėms piktybinių gimdos navikų tikimybė yra tik 0,003proc. (Van Goethem et al.).
Taigi, remiantis naujausia ir mokslu pagrįsta informacija, galima paneigti tarp gyvūnų augintojų paplitusį mitą, neva kalytėms būtina pašalinti gimdą. Dėl tokių privalumų kaip: mažesnis audinių traumavimas, trumpesnis operacijos ir bendrosios anestezijos laikas, mažesnė pooperacinių komplikacijų rizika, greitesnis grįžimas į įprastą fizinį aktyvumą, visoms sveikoms kalytėms rekomenduojame atlikti laparoskopinę ovarioketomiją.
Vyresnėms kalytėms arba toms, kurioms būdingi lytinės sistemos ligų požymiai, pavyzdžiui pūlingos išskyros iš makšties, prieš operaciją rekomenduojame atlikti lytinės sistemos organų echoskopinį tyrimą. Įtarus gimdos patologiją ir ją įvertinus su kameros pagalba, reikalui esant, laparoskopinės operacijos metu galima atlikti laparoskopinį arba laparoskopiškai asituotą gimdos pašalinimą. Abiem atvejais sveikų audinių traumavimas yra gerokai mažesnis nei taikant tradicinį, atvirą kastracijos metodą.

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !