• Šuo

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • kiaulytė

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

 • Šuo.Katė

  Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

  Veterinarijos paslaugos 24/7

  +370 620 78353

Skrandžio užsisukimas - kai svarbi kiekviena minutė


Apie skrandžio užsisukimą ir išsiplėtimą, šio sindromo priežastis, simptomus, gydymą bei prevenciją pasakoja LSMU Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytoja - rezidentė Gintarė Žiūkaitė.

Skrandžio užsisukimas ir išsiplėtimas (angl. Gastric Dilatation and Volvulus (GDV)) yra ūmus ir gyvybei labai pavojingas sindromas.

Skrandžio užsisukimo ir išsiplėtimo priežastys nėra aiškios. Tačiau žinoma, kad ši liga dažniau pasitaiko didelių ir gigantinių veislių šunims, pasižymintiems gilia krūtine. Tai yra vokiečių dogams, gordono seteriams, airių seteriams, veimaraneriams, senbernarams, standartiniams pudeliams, basetams ir kt.

Kiti rizikos faktoriai:

  ● Paveldimumas - kai skrandžio užsisukimas yra pasireiškęs bent 1 iš augintinio tėvų;
  ● Šėrimo įpročiai - kai šuo šeriamas gausiai, vieną kartą per dieną;
  ● Ėdimo įpročiai - greitas, godus pašaro rijimas;
  ● Agresyvus, bailus temperamentas;
  ● Anatomija - ilgas kepenų ir skrandžio raištis;
  ● Aktyvus fizinis krūvis arba stresas iš karto po šėrimo;
  ● Skrandžio svetimkūniai užsisukimo riziką padidina 5 kartus!

  Iki šiol nėra aiškaus atsakymo, ar skrandis pirmiau užsisuka ar išsiplečia, nes abi versijos turi jas pagrindžiančių duomenų. Skrandis gali užsisukti nuo 90 iki 360 laipsnių kampu. Dėl skrandžio užsisukimo, jame susikaupęs oras ir skysčiai negali pasišalinti, todėl stebimas skrandžio išsiplėtimas. Padidėjęs skrandis spaudžia diafragmą ir kitus vidaus organus, taip sukeldamas šuns kraujotakos ir kvėpavimo sistemos sutrikimus. Gyvūnui tampa sunku kvėpuoti, o jo širdis nepajėgia tinkamai aprūpinti organizmo deguonimi. Dėl skrandžio užsisukimo užspaudžiamos kraujagyslės, kurios aprūpina krauju skrandį, ūmiais atvejais ir blužnį, o tai reiškia, kad prasideda skrandžio ir blužnies audinių nekrozė. Negydomi šunys beveik neabejotinai gaišta, tačiau laiku nustačius diagnozę ir atlikus chirurginį gydymą išgyvenamumas siekia 70-90 procentų. Siekiant laiku augintiniui suteikti skubią veterinarinę pagalbą, šeimininkams būtina mokėti atpažinti ligos požymius.

  Skrandžio užsisukimo ir išsiplėtimo klinikiniai simptomai:

   ● Gyvūnas neramus, nuolat žvelgia į savo pilvą, palietus pilvas yra skausmingas;
   ● Įtempta stovėsena;
   ● Seilėtekis;
   ● Pilvo apimties padidėjimas;
   ● Žiaugčiojimas be vėmimo;
   ● Sindromui progresuojant pastebimas šuns lekavimas, pilvo išsipūtimas, silpnumas, gulėjimas ant šono.

   Veterinarijos klinikoje skrandžio užsisukimas diagnozuojamas rentgeniniu tyrimu, papildomai atliekami kraujo tyrimai, elektrokardiograma.

   1 pav. Vet. gydytojo - chirurgo Martino Jankausko atlikta rentgeno nuotrauka
   gintares_straipsnis2.png_.jpg

   Gydymas pradedamas nuo būklės stabilizavimo, tai yra skysčių ir deguonies terapijos, skrandžio dekompresijos. Chirurginio gydymo tikslas yra skrandžio grąžinimas į įprastą anatominę padėtį, pažeistų audinių pašalinimas ir skrandžio užsisukimo pasikartojimo prevencija (gastropeksija).

   Skrandžio užsisukimo ir išsiplėtimo prevencija:

    ● Šerti šunį mažesnėmis pašaro porcijomis 2-3 kartus per dieną;
    ● Vengti streso ir aktyvaus fizinio krūvio iš karto po šėrimo;
    ● Atlikti profilaktinę gastropeksiją.

    Gastropeksija yra chirurginė procedūra, kurios metu skrandis pritvirtinamas jam būdingoje anatominėje pozicijoje. Profilaktinę gastropeksiją didelių ir gigantinių veislių šunims rekomenduojama derinti kartu su kastracija. Gastropeksija mūsų klinikoje atliekama laparoskopiškai asistuotu būdu, taigi minimaliai traumuojant sveikus audinius užkertamas kelias pasireikšti gyvybei pavojingam skrandžio užsisukimo ir išsiplėtimo sindromui.

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !