Citologinis tyrimas. Kas? Kodėl? Kada?
LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno klinikoje atliekama daugybė laboratorinių diagnostinių tyrimų: bendrieji kraujo, hormoniniai, imunologiniai, šlapimo, koprologinis, odos skutmenų, infekcinių ligų, spermos, citopatologinis, histopatologiniai tyrimai ir kt. Savininkams, dažnu atveju, kyla klausimas: ,,Kodėl mano augintiniui yra parenkami vieni ar kiti tyrimai?". Šį kartą norime paaiškinti kas yra citopatologinis ir histopatologinis tyrimas bei kada jie atliekami.
Tam, kad išsiaškinti, koks darinys išsivystęs gyvūno odoje, po oda, limfiniuose mazguose ar vidaus organuose, naudojamas citopatologinis ir histopatologinis tyrimo metodai. Citopatologinius ir histopatologinius mėginius mikroskopuoja ir atsakymus pateikia 20 metų mikroskopavimo patirtį turinti prof. dr. N. Juodžiukynienė. Profesorė vertina ne tik LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkių gyvūnų klinikos, tačiau ir kitų Lietuvos vet. klinikose dirbančių vet. gydytojų atsiųstus mėginius.
Citopatologinis tyrimas yra pats greičiausias ir trunka vos kelias ar kelioliką minučių. Priklausomai nuo pažeidimo vietos ir pobūdžio, ląstelių masė yra paimama adatos ir švirkšto, tik adatos, šepetėlio ar skalpelio pagalba. Galiausiai mėginį atitinkamai paruošus ir nudažius, atliekamas mikroskopavimas. Dažniausiai ląstelių masės paėmimui, taikoma plonos adatos metodika (FNA), kuomet plonos adatos pagalba yra paimamas nedidelis ląstelių kiekis iš darinio. Gautą mėginį nudažius specialiais dažais, įvertinama ar tai navikas ar uždegiminis procesas, kas leidžia parinkti tolesnę gydymo eigą ar tyrimų taktiką. Šiuo metodu lengvai diagnozuojami įvairūs navikai bei uždegiminiai procesai, o šeimininkas iš karto sužino kas yra jo augintiniui. Tačiau kai kuriais atvejais, šis tyrimas atsakymo gali ir nepateikti.
1 pav. Vienas dažniausių šunų odos navikų - mastocitoma, kurią lengva diagnozuoti citopatologinio tyrimo pagalba
Jei citologinis tyrimas atsakymo neduoda arba nėra galimybės jo atlikti, tada gali būti paimamas iš organo/audinio pažeidimo/darinio gabalėlis histopatologiniam tyrimui, kuris atliekamas LSMU VA VF Veterinarinės patobiologijos katedros Patologijos centre.
Patologijos centre audinių/organų mėginiai ruošiami kelias dienas, laikantis griežto mėginio paruošimo eiliškumo: išimti iš formalino, mėginiai formuojami ir dedami į kasetes, tada perkeliami į mėginių įmirkymo specialiomis medžiagomis procesorių, iš jo – į įliejimo į parafiną įrangą, kur paruošiami parafininiai blokeliai. Galiausiai blokeliai pjaustomi spec. prietaisais ir ruošiami hematoksilinu eozinu (HE) dažyti preparatai. Rutininiu HE preparatų tyrimu, diagnozuojami įvairūs uždegiminiai, degeneraciniai, adaptaciniai, reaktyvūs, navikiniai, kraujotakos sutrikimai.
2 pav. Vieno dažniausių šunų odos piktų navikų – mastocitoma. Histopatologinis tyrimas