• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

Mano katė lekuoja. Kada kreiptis į veterinarijos gydytoją?


miau

Dauguma iš mūsų yra matę lekuojantį šunį, bet ar matėte lekuojančią katę? Reikėtų prisiminti, kad katė nėra mažas šuo, nors jų elgesys ir gali būti panašus į šunų. Būtent lekavimas katėms gali būti vienas iš ligos požymių, kai šunims tai visiškai normali elgsena. Mums, kaip augintinių šeimininkams, svarbu žinoti skirtumus tarp kačių ir šunų elgsenos, kad laiku galėtume kreiptis į veterinarijos gydytoją. Apie kačių lekavimą pasakoja LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytoja - rezidentė Viktorija Petrauskaitė.

Ar katėms lekavimas yra normalus elgesys?

Vienintelis atvejis, kai katė lekuoja ir tai laikoma normalia gyvūno elgsena - po intensyvaus žaidimo ar karštą vasaros dieną. Gyvūnas taip atsivėsina, nes iškvėpdamas išskiria didesnį kiekį skysčių per liežuvį ir snukio ertmę. Katėms lekavimas vienas iš greitesnių būdų sumažinti kūno temperatūrą. Mūsų augintiniai taip pat kūno temperatūrą reguliuoja per pėdutėse esančias mažas prakaito liaukas, bet dėl mažo paviršiaus, šis procesas yra lėtesnis. Kačių lekavimas nėra taip dažnai matomas, kaip šunų.

Katės lekavimas gali turėti kelias priežastis, kaip žinoti, kada jau reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją?

Kaip minėjau anksčiau, tai vienas iš būdų greičiau sureguliuoti kūno temperatūrą po intensyvaus fizinio krūvio bei atsivėsinti karštą dieną. Vasarą retai pastebėsime, kates vaikštančias ir lekuojančias kaip šunis. Katės yra prisitaikiusios gyventi tiek namuose, tiek lauke, sugeba rasti pavėsius, kad išvengtų perkaitimų saulėje. Jei pastebėjote, kad katė pradėjo lekuoti po intensyvaus fizinio krūvio, tokio kaip žaidimo su Jumis ar kitais augintiniais, pasistenkite gyvūną nuraminti, atskirti gyvūnus tarpusavyje, kad atsikvėptų. Jei pastebite, kad Jūsų katės lekavimas tęsiasi ilgesnį laiko tarpą - kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Dažniau pastebime, kad katės pradeda lekuoti dėl streso, nei nuo karščio. Šeimininkams svarbu atkreipti dėmesį į tokį gyvūno elgesį, kiek įmanoma greičiau pašalinti dirgiklį sukėlusį gyvūnui stresą. Vienas iš dažnesnių stresą keliančių veiksnių - keliavimas mašinoje ar kitomis transporto priemonėmis, kai kurios katės nemėgsta keliauti transportavimo dėžėje. Kelionės mašinomis būna neišvengiamos, kai tenka apsilankyti pas veterinarijos gydytoją profilaktiniam patikrinimui. Reikėtų pasirinkti trumpiausią kelią, kad kelionė būtų kuo trumpesnė, vairuoti ramiai, nedaryti staigių posūkių. Jei žinote, kad nusimato ilga kelionė, prieš kelionę galite mašinos saloną išpurkšti feromonais, tai padės gyvūnui nusiraminti ir jaustis saugiau.
Jei pastebit, kad gyvūnas pradeda intensyviai lekuoti ir seilėtis, sustokite ir išleiskit gyvūną iš transportavimo dėžės, kad nusiramintų. Bet jei matote, kad gyvūno būklė negerėja kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Kita galima priežastis, dėl ko katės gali pradėti lekuoti/dusti yra širdies ligos. Širdies ligomis gali sirgti ne tik vyresnio amžiaus katės. Viena iš dažniausiai nustatomų širdies ligų – kardiomiopatija, kai kurios kačių veislės turi genetinę predispoziciją. Remiantys Kornelio universiteto atliktu tyrimu, šių veislių katės turi genetinį polinkį į kardiomiopatiją:

  • Meino meškėnai (Maine Coon)
  • Skudurinukės (Ragdoll)
  • Britų trumpaplaukės (British Shorthair)
  • Sfinksai (Sphynx)
  • Persų (Persian)

Gimusiems kačiukams turintiems širdies problemų, simptomai išsivysto gyvenimo eigoje, o senyvo amžiaus katėms gali vystytis dėl gretutinių ligų.
Jei Jūsų katei pasireiškia kvėpavimo sutrikimai, tokie kaip lekavimas, ypač ramybės būsenoje, fizinio krūvio netoleravimas, dusimas kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Katės gali pradėti lekuoti ir kai serga kvėpavimo takų ligomis. Katėms tiek viršutinių, tiek apatinių kvėpavimo takų ligos apsunkina kvėpavimą ir gyvūnas pradeda lekuoti. Tai vienas iš daugelio simptomų, kurį galite pastebėti, katei sergant šiomis ligomis. Kiti simptomai: čiaudulys, kosulys, išskyros iš nosies ir akių. Dažniausios kvėpavimo sistemos ligos būna virusinės kilmės (Herpes virusas /kačių virusinis rinotracheitas; kačių kalcivirozė), taip pat nosies polipai ar navikai. Gali būti ir kitos plaučių ligos: astma, pneumonija, plaučių edema ir traumos, kurios katėms sukelia apsunkintą kvėpavimą.
Jei pastebėjote, kad jūsų katė pradėjo lekuoti, atsirado apsunkintas įkvėpimas, kuris gyvūnui kelia diskomfortą, kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Kada reikalinga pirmoji pagalba, kai katė lekuoja/dūsta?

Katės lekavimas gali greitai virsti dusimu, kai gyvūnas nebegali įkvėpti ir negauna pakankamai deguonies, reikalingo organų veiklai. Katės liežuvis ir gleivinės pasidaro mėlynos arba violetinės, prasideda pilvinis kvėpavimas, gyvūnas nebenori judėti, guli, kvėpavimas pasidaro dažnas ir viršija daugiau nei 40 įkvėpimų per minutę. Tokia gyvūno būklė laikoma kritine ir reikalinga skubi veterinarijos gydytojo pagalba.

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !