• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

Babeziozė – klastinga erkių pernešama liga


erkė

Pastaraisiais metais, esant šiltesnėms žiemoms, visai nenuostabu išgirsti babeziozės diagnozę ištisus metus. Ypatingą pavojų šunims, rečiau katėms, keliančios erkės gali į augintinio odą įsisiurbti ne tik vaikščiojant miškuose ar laukuose, bet ir didžiųjų miestų kiemuose. Dėl to apsauginėmis augintinių priemonėmis nuo erkių reikėtų rūpintis ištisus metus, o pastebėjus pirmuosius gyvūno elgsenos pokyčius nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytojus. LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūno klinikos vet.gydytoja - terapeutė Gabrielė Grikšelė pasakoja, į ką svarbu atkreipti dėmesį, kalbant apie erkes ir jų platinamą ligą - babeziozę.

Kas yra Babeziozė?

Babeziozė yra liga, kurią sukelia Babesia spp. parazitas, kuris užkrečia ir naikina žinduolių (įskaitant žmonių) raudonuosius kraujo kūnelius.
Šunų babeziozė yra rimta erkių platinama liga, kurią sukelia įvairios Babesia pirmuonių genties rūšys. Nors tai pasitaiko visame pasaulyje, su Europos infekcijomis susiję duomenys renkami daugelį metų. Tiek didelės, tiek mažos Babesia rūšių formos (B. canis, B. vogeli, B. gibsoni ir B. microti) užkrečia šunis Europoje ir jų geografinis paplitimas, perdavimas, klinikiniai požymiai, gydymas ir prognozė kiekvienai rūšiai labai skiriasi.

Šunų Babesia spp. rūšys

Istoriškai šunų Babesia infekcija buvo nustatyta pagal morfologinę parazito išvaizdą eritrocituose. Anksčiau buvo įprasta, jog visos didelės Babesia formos buvo vadinamos Babesia canis, o visos mažos Babesia formos buvo laikomos Babesia gibsoni. Tačiau molekulinių tyrimų metu įrodyta, kad kitos Babesia rūšys, tokios kaip Babesia conradae, Babesia microti, ar kaip piroplazma, Theileria spp. ir dar didelė įvairovė neįvardintų Babesia spp. rūšių - užkrečia šunis ir sukelia skirtingas ligas. Babesia rossi, B. canis ir Babesia vogeli, anksčiau buvo laikomi porūšiais ir nors yra identiški morfologiškai, tačiau skiriasi jų sukeliamų klinikinių simptomų sunkumas, erkių pernešami vektoriai, genetinės savybės ir geografinis pasiskirstymas, todėl šiuo metu laikomi atskiromis rūšimis.

Kačių Babesia spp. rūšys

Naminių kačių babeziozė yra rečiau paplitusi, nei šunų ir dažniausiai infekcija buvo nustatyta Pietų Afrikoje rūšies Babesia felis, kuri yra maža babezija, sukelianti anemiją ir geltą. Indijoje buvo nustatyta Babesia cati, o Europoje – sporadiniai B. canis infekcijos atvejai naminėms katėms, B. canis presentii – Izraelyje ir B. vogeli – Tailande.

Babeziozės simptomai

  1. Karščiavimas
  2. Silpnumas
  3. Apatiškumas
  4. Blyškios dantenos ir liežuvis
  5. Raudonos arba oranžinės spalvos šlapimas
  6. Gelta (geltono atspalvio oda, dantenų ir akių gleivinės)
  7. Padidėję limfmazgiai

Bet pasitaiko ligos atvejų, kuomet gyvūnas turi nebūdingus simptomus, kaip dusulys, kosėjimas ir kt.

Ligos nustatymo būdai

  1. Dažant kraujo tepinėlius (gali būti sunkiau aptikti parazitus dėl riboto parazitemijos laikotarpio). Kraujo tepinėliai atliekami iš periferinio (ausies kaušelio, letenos) kraujo ir labai svarbu, jog tepinėliai būtų padengti plonu sluoksniu.
  2. Atliekant molekulinius tyrimus: PGR (jie ypač tinkami, esant silpnai parazitemijai arba norint identifikuoti Babesia rūšį).

Gydymas

  1. Imidokarbo dipropionatu. Efektyvus gydant parazitemiją sulkeltą Babesia canis ir Babesia vogeli. Taip pat gali būti naudojamas ir profilaktikai.
  2. Jeigu išsivysčiusi anemija yra neregeneruojanti – galima atlikti hemotransfuziją.
  3. Simptominis gydymas, pvz. deguonies terapija gydant kvėpavimo ligomis sergantiems pacientams, nuo pykinimo ar vėmimo skiriant medikamentus ir t.t.
  4. Atovakvono ir azitromicino derinys gali būti skiriamas šunims, sergantiems Babesia gibsoni gydyti.

Prevencijos priemonės

Nors babeziozė yra rimta liga, jos galima lengvai išvengti.

  1. Ypatingą dėmesį atkreipkite po to, kai jūsų šuo buvo išvestas pasivaikščioti ar praleido ilgesnį laiką aukštesnėje žolėje.
  2. Būtinai naudoti prevencines priemones nuo ektoparazitų ištisus metus, kad apsaugotumėte savo šunį. Pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju, kokiomis apsaugos priemonėmis užtikrinsite maksimalią gyvūno apsaugą nuo išorinių parazitų (tai gali būti lašai, antkakliai, tabletės, purškiamieji preparatai).
  3. Atliekant reguliarius laboratorinius tyrimus ir prevencinių priemonių derinį, galite apsaugoti savo šunį ne tik nuo babeziozės, bet ir nuo daugelio erkių platinamų ligų, tokių kaip Laimo liga, erlichiozė, anaplazmozė ir kt.

Nuotraukų, esančių žemiau, aprašai:

  1. Erkė (www.unspash.com)
  2. Babesia spp. paplitimas Europoje, pagal skirtingas rūšis (A review of canine babesiosis: the European perspective | Parasites & Vectors | Full Text (biomedcentral.com).
  3. Babesia spp. skirtingo dydžio parazitemija (asmeninė nuotrauka).
  4. Diagnostikos algoritmas nustatant šunų babeziozę.
  5. Babesia spp. šuns kraujo eritrocituose (asmeninė nuotrauka).

Dalintis

     

Galerija


erkė
paplitimas
bab
algoritmas
RBC

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Klinikai – 27 metai! Registracija vizitams, nuotolinėms konsultacijoms - +370 620 78353 arba el. paštu - registraturasgk@gmail.com, gyvunu.klinika@lsmuni.lt !