• Šuo

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • kiaulytė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

  • Šuo.Katė

    Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

    Veterinarijos paslaugos 24/7

    +370 620 78353

PSICHOGENINĖ KAČIŲ ALOPECIJA - VIENA DAŽNIAUSIŲ KLAIDINGŲ DIAGNOZIŲ


Kačių augintojai puikiai žino, kad katės labai didelę laiko dalį praleidžia prausdamos save. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai kailio laižymas tampa per dažnas ir per intensyvus. Apie vieną iš katėms būdingų sutrikimų pasakoja mūsų klinikos veterinarijos gydytoja Vita Ambrulaitienė:

,,Galime pajuokauti, kad apie Sfinksų veislės kates čia nekalbėsime - jų „nuogumas“ yra jų grožio standartas. Alopecija (plaukų netekimas/išplikimas) katėms gali pasireikšti kaip pirminis susirgimas, tačiau tokios būklės yra labai retos, arba kaip antrinis plaukų netekimas, kuris yra sukeltas pačios katės dėl perdėto laižymosi ar/ir kasymosi, kurio priežastys gali būti odos infekcijos, alergijos, ektoparazitai, skausmas, psichogeninės kilmės ar dėl kitų dar retesnių sisteminių susirgimų.

Liga, kurią norime aptarti, kačių psichogeninė alopecija, išsivysto dėl per daug intensyvaus kailiuko laižymo/pešimo, kas ir sukelia nuplikimą. Pasižiūrėkite į savo murklio liežuvį, koks jis yra aštrus. Šis susirgimas yra daug kur aprašytas, tačiau vis dar sukelia nemažai diskusijų tarp veterinarijos gydytojų ir kačių savininkų.
Kodėl katė pradeda taip elgtis su savimi? Manoma, kad katė patirdama stresą, nerimą arba katės, kurios turi elgesio sutrikimų, gali pradėti intensyviai save prausti, reikštis kompulsinis elgesys. Tokio elgesio rezultatas yra išplikusios kūno vietos, dažniausiai pilvo sritis, bet gali būti ir kitose vietose židininiai kailiuko vientisumo pažeidimai ar nusidraskymai iki žaizdų. Visgi oda dažniausiai yra lygi, be uždegimo požymių.

Kas katei gali sukelti stresą? Galybė veiksnių: nauji šeimos nariai arba nauji gyvūnai, vizitai pas veterinarus, įvairūs susirgimai, skausmas, triukšmas, naujų žmonių ar gyvūnų vizitai, atsiskyrimas nuo savininko ar gyvūnų su kuriais palaikė gerus santykius, aplinkos pasikeitimas, baldų perstumdymas, remontas namuose, keliavimas, nuobodulys ir dar galybė kitų galimų pokyčių rutinoje ar gyvenamoje aplinkoje.

Labai svarbu atmesti visas kitas galimas priežastis, prieš diagnozuojant psichogeninės kilmės alopeciją. Tai svarbu dėl tinkamo gydymo plano sudarymo siekiant, kad katė jaustųsi saugiai, be streso ar nerimo bei užsiimtų kailio priežiūra natūraliai.

Kokios yra kitos laižymosi priežastys? Tai niežulys ir/ar skausmas. Visgi, dažniausiai dėl visko būna kaltas niežulys, kurį dažniausiai sukelia vieną šių priežasčių: alergija blusų įkandimams, alergija pašarui ar aplinkos alergenams (atopija). Tai pat gali būti ir odos parazitai, odos grybelis, antrinės odos infekcijos. Skausmas taip pat labai svarbus priežastinis veiksnys, jei katinas laižosi pilvo srityje ir nerodo jokių kitų simptomų, svarbu atmesti su šlapimo pūsle susijusias problemas, pavyzdžiui, šlapimo pūslės akmenligę.

Su kokiais klientais susiduriame mes? Pagrindinis nusiskundimas, kad gyvūnui išpliko pilvas. Dažniausiai klientai teigia, kad augintinis tikrai nesikaso ir plaukai tiesiog iškrenta. Visgi, norime atkreipti dėmesį, kad katė, tai ne šuo. Katės elgiasi kitaip, dažniausiai neužsiima šia veikla prie savininko. Visgi, laižymasis ir yra viena galimų niežulio ir/ar skausmo išraiškų. Be abejo, ateina klientai, kurie mato, kaip katinas perdėtai save prausia, pešasi kailį ir draskosi save. Tačiau tokiais atvejais ir nusiskundimas būna dėl kasymosi, žaizdų, o ne „stebuklingai“ nuplikusio kūno.

Ar galime įrodyti, kad katinas pats sukėlė sau alopeciją (nusilaižė, išsipešė), o ne plaukas tiesiog iškrito?
TAIP! Atlikę trichogramą (plauko vertinimas mikroskopo pagalba) galime nusakyti, kokioje plauko augimo fazėje yra plaukas bei ar plaukas mechaniškai pažeistas, ar ne. Tuo pačiu tyrimu kartais pavyksta aptikti grybelinės infekcijos pažeistus plaukus, rasti odos parazitus.

Ar žinote, kiek laiko per parą katė natūraliai prausiasi, užsiima savo kailiuko priežiūra? Atlikus kačių stebėjimo tyrimus teigiama, kad katė apie 15-30 proc. viso laiko, kai nemiega, užsiima kailiuko priežiūra. O katės miega tarp 12-18 val. per dieną. Taigi, galite įsivaizduoti, kas yra normalu, o kas per daug.

Jei pastebėjote, kad katė prausiasi dažniau nei įprasta, jei padaugėjo plaukų kamuoliukų atrijimų, o galbūt tvarkydami katės kraiko dėžutę pastebite, kad tarp išmatų padaugėjo kailio, o galbūt katė save pešiojasi dantimis ar draskosi nagais kūną – vertėtų sunerimti.

Norime akcentuoti, kad tik atmetę visas kitas įmanomas priežastis galėsime diagnozuoti psichogeninę alopeciją ir paskirti tinkamą gydymą ar parekomenduoti, kaip pakoreguoti aplinką, o galbūt kreiptis į gyvūnų elgesio specialistus.
Neįmanoma nustatyti psichogeninės alopecijos diagnozės pirmo vizito pas veterinarą metu, jei nėra atlikti jokie tyrimai, o vertinamas tik išplikimo pobūdis.

Mūsų visų bendras tikslas - siekti, kad katinas būtų sveikas, jaustųsi laimingas ir saugus gyvendamas su jumis.''

Jei jūsų murkliui reikalinga dermatologo konsultacija, registruokitės telefonu: +37062078353

Likite sveiki!

LSMU VA Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika

Dalintis

     

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


Registracija vizitui ir išsamesnė informacija telefonu - +370 620 78353 DĖMESIO! VYKSTANT REMONTO DARBAMS VETERINARIJOS AKADEMIJOS TERITORIJOJE, ĮVAŽIAVIMAS Į KLINIKĄ TIK PER ĮVAŽIAVIMĄ NR. 2 IŠ TILŽĖS G. !