KADA TIKSLINGA ATLIKTI ULTRAGARSINĮ TYRIMĄ?


Atvykus su savo augintiniu į kliniką dėl įvairių nusiskundimų, ne visada užtenka tik apžiūros ir, pavyzdžiui, kraujo tyrimų. Kai kuriais atvejais jūsų gydytojas gali rekomenduoti gyvūnui atlikti ir ultragarsinį tyrimą. Apie tai, kokiais atvejais šis tyrimas yra reikalingas ir kokius atsakymus gali suteikti jūsų veterinarijos gydytojui, pasakoja mūsų klinikos vet. gydytoja – rezidentė Renata Jarockaitė:
,,Ultragarsinis tyrimas – neinvazyvus, tačiau daug informacijos galintis suteikti tyrimo metodas. Tyrimo metu vaizdams gauti naudojamos aukšto dažnio bangos, kurios nėra kenksmingos nei augintiniui, nei patalpoje esantiems žmonėms.
Ultragarsinis tyrimas dažniausiai atliekamas pacientams su virškinamojo trakto bei šalinimo sistemos problemomis, tokiomis kaip ūmus vėmimas ir/ar viduriavimas, įtariami svetimkūniai virškinamajame trakte, dažnas ir skausmingas šlapinimasis, šlapinimasis su krauju, sutrikęs šlapinimasis ar neprasišlapinimas, įtariant kepenų, blužnies ar tulžies pūslės patologijas, tokias kaip įvairios kilmės dariniai, organų trūkimai, tulžies pūslės mukocelė. Esant kvėpavimo sistemos ligų simptomams ar norint įvertinti širdies funkciją, gali būti atliekamas ir krūtinės ląstos bei širdies ultragarsinis tyrimas.
Pacientams, kuriems reikalinga skubi pagalba (pavyzdžiui, trauminiams, staiga nusilpusiems ir pan.), ne visada dėl jų kritinės būklės gali būti atliekami įprasti ultragarsiniai tyrimai ar rentgeninis tyrimas. Tokiu atveju atliekami greitieji ultragarsiniai tyrimai (AFAST, VETBLUE, TFAST), kurių metu dėl laisvų skysčių ar kitų pokyčių vertinami tam tikri taškai. Tokių tyrimų metu kailis gali būti neskutamas, taip pat skiriasi ir paciento pozicionavimas – nebūtina jo guldyti ant šono ar ant nugaros. Esant efuzijoms, ultragarso aparato pagalba galima paimti skysčių mėginį ir referuoti pacientą atitinkamoms reikalingoms procedūroms (pavyzdžiui, skubiai diagnostinei laparotomijai dėl vidinio kraujavimo). Pilnas ultragarsinis tyrimas tokiems pacientams atliekamas tik stabilizavus jų būklę.
Ultragarsinis tyrimas taip pat gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė, norint paimti mėginius iš vidaus organų. Tokiu būdu, ultragarso aparato ekrane matomas organas ir pokytis jame, iš kurio norima paimti mėginį bei mėginio ėmimo instrumentas (pavyzdžiui, adata), todėl mėginio paėmimas yra tikslesnis bei saugesnis. Labai dažna procedūra yra ir cistocentezė – kuomet naudojant ultragarso daviklį, švirkštą bei adatą tiesiai iš šlapimo pūslės per pilvo sieną steriliai surenkamas šlapimo mėginys tiek įprastam biocheminiam ir/ar mikroskopiniam tyrimui, tiek ir bakteriologiniam tyrimui. Šis mėginio surinkimo metodas naudingas, kai namuose ar lauke šlapimo surinkti nepavyksta arba gyvūnui reikalingas bakteriologinis šlapimo tyrimas, nes laisvai ar kateterizuojant surinktas šlapimas šiam tyrimui netinka.
Pastaruoju metu vis daugiau šeimininkų registruoja savo augintinius, ypač vyresnio amžiaus, ir pilvo organų profilaktiniam ultragarsiniam tyrimui. Tai užkerta kelią per vėlam patologijos nustatymui ir gali padėti gyvūnui nugyventi dar daug metų, jei nustatyta patologija pradedama gydyti anksčiau.
Ultragarsinis tyrimas yra labai naudingas ir daug informacijos suteikiantis metodas, bet tuo pačiu jis kai kuriais atvejais gali ir/ar turi būti kombinuojamas su kitais tyrimo metodais, norint gauti tikslią diagnozę. Pavyzdžiui, įtariant svetimkūnį virškinamajame trakte, gali reikėti atlikti ir rentgeninį tyrimą. Kvėpavimo sistemos ligomis sergantiems gyvūnams taip pat gali reikėti atlikti tiek ultragarsinį, tiek rentgeninį tiek ir endoskopinį tyrimus. Taip pat, ne visi ultragarsinio tyrimo metu nustatyti pokyčiai yra specifiniai ir vedantys prie aiškios vienos diagnozės (pavyzdžiui, matomi sedimentai šlapimo pūslėje nebūtinai yra kristalai ar matomas darinys blužnyje nebūtinai bus piktybinis). Todėl atlikus ultragarsinį tyrimą, ne visada reikėtų tikėtis tikslios ir galutinės diagnozės. Kai kuriais atvejais po jo diagnozės patvirtinimui gali reikėti ir kitų tyrimų (rentgeninio, endoskopinio, citologinio, histopatologinio ir pan.) ar ultragarsinio tyrimo pakartojimo pokyčių sekimui po kurio laiko.
Atlikus ultragarsinį tyrimą, jūsų veterinarijos gydytojas įvertins, kokių papildomų tyrimų reikia ir ar šiuo metu yra reikalingas gydymas.’’
screenshot_2024-09-03_143107.png
screenshot_2024-09-03_143645.png
Ultragarsiniam tyrimui su siuntimu registruotis galite telefonu: +370 620 78353

Likite sveiki!

Share on

     

      Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results


      On all days of the week, a veterinarian is waiting at the clinic around the clock. +370 620 78353